PRODCOM

 

 

METODOLOŠKA OBJAŠNJENJA

 

 

Izvori i metode prikupljanja podataka

 

Izvor svih podataka prikazanih u ovoj publikaciji jesu rezultati istraživanja PRODCOM o industrijskoj proizvodnji (IND-21/PRODCOM). Proveo ga je Državni zavod za statistiku na temelju Zakona o službenoj statistici (NN, br. 25/20. i 155/23.), Programa statističkih aktivnosti Republike Hrvatske 2021. ꟷ 2027. (NN, br. 31/18.) i Statističkih standarda za PRODCOM istraživanje o industrijskoj proizvodnji, čiji je sastavni dio i NIP. Spomenuti dokumenti dostupni su na internetskim stranicama Državnog zavoda za statistiku https://dzs.gov.hr/.

 

Predmet istraživanja PRODCOM jest, kao i u dosadašnjim istraživanjima, moguća i ostvarena ukupna proizvodnja industrijskih proizvoda, interna potrošnja vlastitih proizvoda (unutarjedinična potrošnja) namijenjenih prodaji u količinama te, u količinama i vrijednostima, prodaja industrijskih proizvoda te njihov izvoz trećim osobama ili na tržište. Ne uključuje proizvodnju koja se upotrebljavala ili će se upotrebljavati za daljnju preradu u lokalnim jedinicama koje pripadaju istom poduzeću (izvještajnoj jedinici). Uključuje proizvodnju koja se obavljala za vlastiti račun i proizvodnju prema ugovoru s naručiteljem.

 

Podaci o proizvodnji iskazani su na razini proizvoda definiranih u NIP-u i prema utvrđenim mjernim jedinicama, a vrijednosti u tisućama eura. Podaci su se prikupljali za obradu na razini Republike Hrvatske i po županijama. Svi podaci iz istraživanja PRODCOM odnose se na izvještajno razdoblje od jedne godine, tj. od 1. siječnja do 31. prosinca. Iskazani su isključivo podaci o proizvodnji koja se obavljala na teritoriju Republike Hrvatske. Nije uključena proizvodnja koja se obavljala izvan teritorija Republike Hrvatske uime njezinih lokalnih jedinica ili poduzeća.

 

Istraživanje PRODCOM na taj je način usklađeno s istraživanjem PRODCOM EU-a radi izvršavanja obveze Državnog zavoda za statistiku iz članstva u EU i omogućivanja usporedivosti nacionalnih podataka o industrijskoj proizvodnji s europskim i svjetskim podacima.

 

 

PRODCOM pokazatelji o industrijskoj proizvodnji

 

U ovoj publikaciji, kako je već spomenuto, prikazuju se podaci tzv. proizvodnih statistika industrije, a izvedeni su iz rezultata godišnjih istraživanja PRODCOM o industrijskoj proizvodnji (prije Godišnji izvještaj industrije). Nacionalno istraživanje PRODCOM izrađeno je da osigura detaljne informacije o nacionalnom tržištu i uskladi ih s podacima statistike vanjske trgovine preko korespondentnih tablica veza s CT-om i tako omogući usporedbu nacionalnoga i međunarodnih tržišta na detaljnoj razini pojedinačnih proizvoda/roba, što je i cilj istraživanja PRODCOM EU-a s kojim je usklađen. Svi podaci na razini pojedinačnih proizvoda prikupljeni su na osnovi Nomenklature industrijskih proizvoda (NIP), izvedene iz PRODCOM Lista. EU-a, koji je sastavni dio propisa o istraživanju PRODCOM EU-a.

 

 

Usporedivost podataka istraživanja PRODCOM

 

Podaci u istraživanju PRODCOM Republike Hrvatske prikupljali su se na osnovi usklađenih koncepata i definicija utvrđenih u Statističkim standardima za PRODCOM godišnje istraživanje o industrijskoj proizvodnji te su prikazani u tablicama od 1. do 6. Podaci su također usporedivi sa statistikama PRODCOM-a koje propisuje EU, uključujući verzije PRODCOM Lista koje su na snazi za izvještajne godine na osmeroznamenkastoj razini proizvoda obiju nomenklatura.

 

 

Obuhvat PRODCOM-a i jedinice

 

Izvještajne jedinice istraživanja PRODCOM jesu sva trgovačka društva i druge pravne osobe i obrtnici te njihovi dijelovi s više od 10 zaposlenika, koja su se bavila industrijskom proizvodnjom ili obavljala industrijske usluge (vlastite ili prema ugovoru) u izvještajnome godišnjem razdoblju, prema definiciji industrijskih područja B, C, D i E (osim odjeljka 39) NKD-a 2007.

 

Ciljne statističke jedinice jesu industrijska poduzeća i lokalne jedinice industrijskih i neindustrijskih poduzeća koje proizvode proizvode definirane NIP-om (u skladu s PRODCOM Listom). U profiliranju statističkih jedinica uzima se u obzir teritorijalno načelo županija u slučajevima kada promatrana jedinica obavlja industrijsku proizvodnju na području više različitih županija, npr. u pet županija dodatno raščlanjenih na pet lokalnih jedinica. Radi održavanja usklađenosti s propisima PRODCOM-a EU-a, proizvodnja namijenjena daljnjoj preradi u istoj ili drugim lokalnim jedinicama istog poduzeća ne smatra se njezinim outputom. Obrtnici su obuhvaćeni spomenutim istraživanjima. Statističke jedinice ili njihovi dijelovi koji su "fizički" izvan teritorija Republike Hrvatske, nisu obuhvaćeni. Obuhvat izvještajnih i statističkih jedinica utvrđen je Adresarom statističkih jedinica za PRODCOM, koji svake godine izrađuje i ažurira Služba industrije, energije i informacijskog društva. Izvori podataka za ažuriranje Adresara jesu podaci Statističkoga poslovnog registra, ostalih poslovnih istraživanja industrije i drugih sekundarnih izvora.

 

Poseban kriterij obuhvata statističkih jedinica u PRODCOM-u jest da se za svaki pojedinačni razred industrije (od 05.10 do 39.00) iz NKD-a 2007. osigura dovoljan obuhvat statističkih jedinica tako da zajedno sudjeluju s najmanje 90% u bruto dodanoj vrijednosti svakoga pojedinačnog razreda industrije prema raščlambi NKD-a 2007. Ako taj uvjet nije zadovoljen, za određene razrede industrije iz NKD-a 2007. proširuje se obuhvat i na statističke jedinice s manje od 10 zaposlenih, npr. male industrije kao što je industrija kruha, tiskanje i slično.

 

 

Koncepti i definicije istraživanja PRODCOM

 

Koncepti i definicije koji su se koristili u istraživanju PRODCOM Republike Hrvatske usklađeni su s istraživanjem PRODCOM EU-a. Daju dodatna objašnjenja nekih pojmova koji se upotrebljavaju za statistike PRODCOM-a u sklopu ovih Metodoloških objašnjenja i nemaju smisao definitivnih značenja ovih riječi te u drugim kontekstima mogu imati drugačije značenje. Namjena im je samo da pomognu korisnicima podataka PRODCOM-a kako bi ih oni ispravno interpretirali. Industrijski proizvodi iz NIP-a usklađeni su s PRODCOM Listom EU-a, kao i prethodne verzije NIP-a s referentnom verzijom PRODCOM Lista.

 

Poduzeće je najmanja kombinacija pravnih jedinica koja čini organizacijsku jedinicu za proizvodnju dobara i usluga, ima određeni stupanj autonomije pri odlučivanju, posebno pri raspoređivanju vlastitih resursa. Poduzeće obavlja jednu ili nekoliko djelatnosti na jednoj ili nekoliko lokacija. Poduzeće može biti samo jedna pravna jedinica.

 

Lokalna jedinica jest poduzeće ili dio poduzeća (npr. radionica, tvornica, pogon, ured, rudnik) smješten na zemljopisno određenome mjestu. Na svakome od tih mjesta obavlja neku industrijsku djelatnost u kojoj je zaposlena jedna ili nekoliko osoba (nekad samo dio radnog vremena) za jedno te isto poduzeće. U ovom istraživanju PRODCOM lokalnom jedinicom smatra se zemljopisno područje županija (administrativni kriterij). Ako se jedna lokalna jedinica proteže kroz nekoliko susjednih županija, prema konvenciji je poštanska adresa odlučujuća.

 

 

NIP

 

To je hijerarhijski strukturirana Nomenklatura industrijskih proizvoda (i usluga), izrađena radi mjerenja godišnje industrijske proizvodnje u fizičkim količinama (obujmu) i vrijednostima. Nacionalna je detaljnija verzija PRODCOM Lista EU-a. Obuhvaća sve proizvode i usluge koji su rezultat obavljanja djelatnosti iz područja B, C, D i E (osim odjeljka 39) prema NKD-u 2007. Struktura NIP-a odgovara na svim razinama NKD-u 2007., KPD-u 2015. i PRODCOM Listu, koji je dalje nacionalno proširen. NIP povezan je s Carinskom tarifom Republike Hrvatske (CT) preko korespondentnih tablica veza, isto kao što je to PRODCOM List povezan s Kombiniranom nomenklaturom (CN) EU-a. Ažurira se na početku svake godine prema promjenama PRODCOM Lista.

 

 

PRODCOM

 

To je naziv za proizvodne statistike o industrijskoj proizvodnji EU-a utvrđene Uredbom Vijeća br. 3924/91., a implementacija Uredbom Komisije br. 912/2004.  Kratica je izvedena iz francuskog naziva "Production Communautaire" (Proizvodnja u Zajednici). Istraživanje PRODCOM osmišljeno je da osigura informacije o nacionalnim tržištima EU-a. Predmet istraživanja je oko 4 000 obveznih industrijskih proizvoda prikazanih u PRODCOM Listu. Kako bi se zabilježila međunarodna dimenzija tih tržišta, izrađena je korespondentna tablica veza između proizvodnih statistika i statistika vanjske trgovine tako da je PRODCOM List EU-a usklađen s Kombiniranom nomenklaturom (CN) EU-a, a podaci proizvodnih statistika usporedivi s podacima vanjske trgovine na razini proizvod/roba. To je omogućilo izračunavanje raspoložive (tekuće) potrošnje.

 

 

PRODCOM List

 

To je lista proizvoda, dobara i usluga navedenih u nazivima istraživanja PRODCOM. PRODCOM List1) sadržava 3 800 obveznih naziva koji se u načelu koriste za kompilaciju detaljnih proizvodnih statistika EU-a. PRODCOM List temelji se na CPA-u v.2.12) (= KPD 20153)) i povezan je s Kombiniranom nomenklaturom (CN) EU-a preko referentnih tablica veza. Nije strukturiran kao hijerarhijska klasifikacija, kao NIP, te je zbog toga dobio naziv "lista", iako su proizvodi podijeljeni u "odjeljke" koji se podudaraju s odjeljcima NACE-a Rev. 2 ili NACE-a Rev. 1.1 (verzija PRODCOM Liste 2007 i prethodne verzije) i obuhvaćaju najvažnije proizvode i usluge iz područja B i C prema NACE-u Rev. 2, osim u iznimnim slučajevima. Nazivi istraživanja PRODCOM načelno sadržavaju stavke ili skupine stavaka iz CN-a kako bi omogućili usporedivost podataka vanjske trgovine i proizvodnje te se iz tog razloga ažuriraju na početku svake godine prema promjenama CN-a.

 

 

Proizvod

 

Proizvod je posljedica neke industrijske djelatnosti. Upotrebljava se kao opći naziv za proizvode koji imaju fizičku dimenziju i za industrijske usluge. Prema konceptu istraživanja PRODCOM Republike Hrvatske definiran je NIP-om, koji je nacionalna verzija PRODCOM Lista EU-a. Pod pojmom gotovog proizvoda smatra se svaki proizvod koji je u procesu proizvodnje dostigao odgovarajući stupanj prerade ili dorade, tako da je u NIP-u naveden pod posebnom šifrom i nazivom. Pojam tako definiranoga gotovog proizvoda obuhvaća i sve radove dovršavanja proizvoda kojima pripadaju čišćenje, pakiranje, ispitivanje kvalitete, kasiranje i slično.

 

 

Industrijske usluge

 

Pod pojmom industrijskih usluga podrazumijevaju se usluge dorade, popravaka i održavanja te sastavljanja (montaže, odnosno instaliranja). Po pravilu, industrijske usluge iskazuju se po svakoj pojedinačnoj vrsti izvršene usluge iz NIP-a, a vrijednost industrijskih usluga iskazuje se u tisućama eura, uglavnom kao naknada za izvršenu industrijsku uslugu. Bilježi se samo industrijska usluga za koju je izdana posebna faktura. Posebna pravila iskazivanja podataka za određenu vrstu industrijskih usluga postoje u već spomenutim standardima PRODCOM-a. Neke industrijske usluge razvrstane su prema NKD-u 2007. u neindustrijske usluge, npr. Održavanje i popravak motornih vozila (područje G, razred 45.20), Popravak računala i predmeta za osobnu uporabu i kućanstvo (područje S, odjeljak 95), Izdavačke djelatnosti, uključujući izdavanje softvera (područje J, odjeljak 58), Djelatnosti snimanja zvučnih zapisa i izdavanja glazbenih zapisa (područje J, odjeljak 59), Računalno programiranje, savjetovanje i djelatnosti povezane s njima (područje J, odjeljak 62) te Informacijske uslužne djelatnosti, uključujući obradu podataka (područje J, odjeljak 63) te nisu predmet istraživanja IND-21/PRODCOM-a.

 

 

Prodani industrijski proizvodi

 

Pod pojmom prodanih industrijskih proizvoda za vlastiti račun podrazumijevaju se industrijski proizvodi koje su neko vrijeme proizvodile statističke jedinice i koji su prodani (fakturirani) u izvještajnoj godini. Količine i vrijednosti prodanih industrijskih proizvoda na razini proizvoda iz NIP-a uobičajeno se bilježe ako su isporučeni drugim poduzećima na domaćem tržištu, prodani u vlastitim prodavaonicama, izvezeni na strana tržišta i vlastito proizvedeni te proizvodi dani u zakup ili leasing trećim osobama (npr. računalna oprema, telefonske instalacije, perilice). U prodane industrijske proizvode uključeni su, osim vlastito proizvedenih gotovih proizvoda (ili usluga), gotovi proizvodi koje je statistička jedinica proizvela, odnosno preradila na osnovi ugovora s naručiteljem za treće osobe i obavljala na teritoriju Republike Hrvatske. Nisu uključeni gotovi proizvodi koji su se upotrebljavali (ili su namijenjeni) u daljnjoj preradi u lokalnim jedinicama istog poduzeća ni zalihe gotovih proizvoda namijenjenih prodaji.

 

 

Proizvodnja odnosno prerada na osnovi ugovora

 

U smislu PRODCOM-a proizvodnja odnosno prerada na osnovi ugovora postoji kada statistička jedinica na osnovi ugovora s naručiteljem proizvodi odnosno prerađuje određene proizvode iz NIP-a i kada naručitelj osigurava sirovine i drugi materijal potreban za tu proizvodnju ili preradu (bez naplate/kupnje). Proizvodnja odnosno prerada na osnovi ugovora jest proizvodnja prema posebnom ugovoru između naručitelja i proizvođača. Za takvu proizvodnju samo proizvođač iskazuje količine ostvarene proizvodnje industrijskih proizvoda prema ugovoru u toj zemlji, tj. tamo gdje se proizvodnja stvarno obavljala, kako bi se izbjeglo udvostručivanje. U tim slučajevima proizvođač prikazuje proizvodnju pod istom šifrom proizvoda iz NIP-a kao i vlastitu proizvodnju. U tim slučajevima za vrijednost prodane proizvodnje iskazuje se samo vrijednost naknade za izvršenu uslugu proizvodnje koju je naplatio naručitelj. U svakom aranžmanu o proizvodnji odnosno preradi na osnovi ugovora naručitelj i proizvođač odnosno prerađivač trebaju pripadati različitim poduzećima (poslovni subjekti) jer proizvodnja odnosno prerada na osnovi ugovora između lokalnih jedinica koje pripadaju istom poduzeću nije moguća prema definicijama statističkih standarda PRODCOM-a.

 

 

Vrijednost prodanih industrijskih proizvoda

 

Obračunava se na osnovi prodajne cijene koju je ostvario ili će ostvariti proizvođač u izvještajnom razdoblju. U vrijednost prodaje također su uključeni troškovi pakiranja i kada su obračunani (naplaćeni) posebno, ali su isključeni sljedeći izdaci: bilo koji obračunan porez na promet i potrošnju (PDV i trošarine), troškovi otpreme i kada su obračunani posebno ili bilo koji popusti potrošačima. Za proizvode koji su dani u zakup ili leasing trećim osobama utvrđene su cijene koje su se za njih mogle postići na tržištu kao procijenjene vrijednosti.

 

 

Jedinična vrijednost proizvoda

 

Jedinična vrijednost proizvoda ili usluga iz NIP-a izvedeni je pokazatelj i prosječna je vrijednost prema jedinici proizvoda, izražena u eurima. Izračunava se za svaki proizvod iz NIP-a dijeljenjem vrijednosti prodaje s prodanim količinama, stoga nije prosječna cijena tih proizvoda.

 

Potrebno je napomenuti svim korisnicima podataka statistika PRODCOM-a da se pokazatelji vidljive domaće potrošnje također mogu izvesti koristeći se rezultatima NIP-a. Izračunava se bilanciranjem podataka o proizvedenim i prodanim količinama i vrijednostima s usporedivim podacima izvoza/uvoza tih istih pojedinačnih proizvoda/roba ili agregiranih na razinu istih proizvoda PRODCOM Lista (izvorno podaci vanjske trgovine agregirani na razinu CN-a iz Carinske tarife). Za potrebe obračuna treba primijeniti formulu: proizvodnja + uvoz – izvoz. Takvo izračunavanje vrlo je iscrpno i izrađeno je u Državnom zavodu za statistiku za 10 najvažnijih pojedinačnih proizvoda iz NIP-a prema kriteriju vrijednosti prodaje i izvoza.

 

 

Regionalni pokazatelji − razina županija

 

Pregled osnovnih regionalnih pokazatelja o industrijskoj proizvodnji na razini županija prikazan je u tablici 6. Podaci su raščlanjeni samo na razine područja i odjeljke NKD-a 2007. Podaci koji su obrađeni na razini županija odnose se na koncepte i definicije prethodno opisane za razinu Republike Hrvatske i potpuno su primjenjivi i za pregled po županijama.

 

 

PODACI IZ TABLIČNIH PREGLEDA

 

 

PRVI DIO – PREGLED ZA REPUBLIKU HRVATSKU

 

Pregled detaljnih podataka o industrijskoj proizvodnji za Republiku Hrvatsku ukupno prikazan je u tablicama od 1. do 5. Kako bi se korisnici ove publikacije ispravno koristili podacima, daju se kratka Metodološka objašnjenja za tablice prema redoslijedu njihova prikazivanja.

 

 

Tablica 1.   Ukupna industrijska proizvodnja, prodaja i izvoz – za vlastiti račun i prema ugovoru s naručiteljem

 

Šifre i nazivi proizvoda u ovoj tablici iskazani su prema NIP-u. Gotovim proizvodom smatra se svaki proizvod koji je u procesu proizvodnje dostigao odgovarajući stupanj prerade ili dorade, tako da je u NIP-u naveden pod posebnom šifrom i nazivom. Pojam tako definiranoga gotovog proizvoda obuhvaća i sve radove dovršavanja proizvoda kojima pripadaju čišćenje, pakiranje, ispitivanje kvalitete, klasiranje i slično.

 

Pod proizvedenom količinom proizvoda podrazumijevaju se sve proizvedene količine određenog proizvoda definiranoga NIP-om bez obzira na to je li proizvod namijenjen prodaji ili daljnjoj preradi u izvještajnoj jedinici. Iskazuju se samo gotovi proizvodi, odnosno prema definiciji svaki proizvod koji je u procesu proizvodnje dostigao odgovarajući stupanj prerade ili dorade, tako da je u NIP-u naveden pod posebnom šifrom ili nazivom. Pojam tako definiranoga gotovog proizvoda obuhvaća i sve radove dovršavanja proizvoda kojima pripadaju čišćenje, pakiranje, ispitivanje kvalitete, klasiranje i slično. Količine neispravnih proizvoda (škart) ne bilježe se ni u gotovu ni u nedovršenu proizvodnju.

 

Vrijednost prodaje i izvoza jest fakturirani iznos prodanih količina proizvoda koji isključuje vrijednosti intermedijarne potrošnje (interne realizacije) između dviju ili nekoliko lokalnih jedinica unutar istog poduzeća. U vrijednost prodaje i izvoza uključeni su troškovi pakiranja i kada su zaračunani (naplaćeni) posebno, a isključene su vrijednosti zaračunanoga (naplaćenog) poreza na promet i potrošnju (PDV i trošarine), troškovi otpreme i kada su odvojeno naplaćeni te bilo koji popusti potrošačima. Vrijednost prodaje prikazana je ovdje samo za prve mjerne jedinice navedene u NIP-u.

 

Prosječna vrijednost prodanih proizvoda izvedeni je pokazatelj. Ukupna je vrijednost prodaje pojedinačnih proizvoda u odnosu na ukupno prodane količine istih proizvoda (jedinična vrijednost proizvoda), a ne njihova prosječna cijena.

 

Pod proizvodnjom prema ugovoru s naručiteljem u ovom istraživanju podrazumijeva se proizvodnja proizvoda definiranih NIP-om na osnovi ugovora s naručiteljem koji je i vlasnik sirovina (proizvodnja s tuđim sirovinama i za tuđi račun), tako da se izvještajna jedinica/proizvođač pojavljuje samo kao poduzeće koje obavlja uslugu proizvodnje za račun nekoga drugog poduzeća koje je naručitelj. Naručitelj (ugovorene) proizvodnje nije predmet promatranja ovog istraživanja. Ta vrsta uslužne proizvodnje u istraživanju PRODCOM naziva se preradom na osnovi ugovora (prema terminologiji EU-a), a u prethodnim istraživanjima PRODCOM nazivala se "uslužnom proizvodnjom industrijskih proizvoda". Prikazuje se samo vrijednost naknade za izvršene usluge na osnovi ugovora s naručiteljem, u tisućama eura.

 

Pojam proizvodnje na osnovi ugovora s naručiteljem ne uključuje ugovorenu proizvodnju između dviju lokalnih jedinica koje su u sastavu iste izvještajne jedinice/poduzeća ni opće industrijske usluge koje su definirane pojedinim vrstama industrijske usluge iz NIP-a i prikazuju se uglavnom u fizičkim mjernim jedinicama, tj. u efektivnim satima (tisućama).

 

 

Tablica 2.   Proizvodnja i vidljiva domaća potrošnja izabranih najvažnijih proizvoda PRODCOM-a prema vrijednosti prodanih industrijskih proizvoda

 

Izvor podataka jesu rezultati godišnjeg istraživanja PRODCOM o industrijskoj proizvodnji. Vidljiva domaća potrošnja izračunava se primjenom formule: proizvodnja + uvoz – izvoz.

 

Negativna vidljiva domaća potrošnja rezultat je različitog obuhvata i različitoga metodološkog pristupa tim dvjema vrstama podataka.

 

 

Tablica 3.   Vrijednost prodanih industrijskih proizvoda i izvoz – usporedni pregled prema područjima, odjeljcima, skupinama i razredima NKD-a 2007. te djelatnosti proizvoda

 

U toj tablici prikazuje se vrijednost prodaje proizvoda, broj poduzeća i broj lokalnih jedinica.

 

Podaci o prodaji proizvoda prema NIP-u prikazani su agregirano prema područjima, odjeljcima, skupinama i razredima NKD-a 2007. te djelatnosti proizvoda, agregiranjem NIP-a na razine NKD-a 2007. do ukupno za Republiku Hrvatsku.

 

Broj lokalnih jedinica može biti jednak ili veći od broja poduzeća jer jedno poduzeće može imati jednu ili više lokalnih jedinica s obzirom na to obavlja li poduzeće neku industrijsku djelatnost u jednoj ili više županija.

 

Ako je broj poduzeća ili broj lokalnih jedinica manji od 3,  iskazan je oznakom "z" (zaštićeni podatak) zbog poštovanja načela zaštite pojedinačnih podataka.

 

 

Tablice 4. i 5.   Broj poduzeća, broj lokalnih jedinica i vrijednost prodanih industrijskih proizvoda prema područjima i odjeljcima NKD-a 2007. te djelatnosti proizvoda (pravne osobe i obrtnici)

 

U tim tablicama prikazuje se vrijednost prodaje proizvoda te broj poduzeća i broj lokalnih jedinica. Podaci o prodaji proizvoda NIP-a prikazani su agregirano prema područjima i odjeljcima NKD-a 2007. te djelatnosti proizvoda do ukupno za Republiku Hrvatsku. Od ukupne vrijednosti prodaje proizvoda te broja poduzeća i broja lokalnih jedinica prikazano je koliko se odnosi na pravne osobe, a koliko na obrtnike u tablici 4. u apsolutnom izrazu, a u tablici 5. u postocima.

 

Ako je broj poduzeća ili broj lokalnih jedinica manji od 3, iskazan je oznakom "z" (zaštićeni podatak) zbog poštovanja načela zaštite pojedinačnih podataka.

 

 

DRUGI DIO – PREGLED PO ŽUPANIJAMA

 

Pregled po županijama sadržava agregirane podatke o prodaji industrijskih proizvoda prema teritorijalnom ustroju sa stanjem na dan 31. prosinca 2000. (Zakon o područjima županija, gradova i općina u Republici Hrvatskoj; NN, br. 10/97., 124/97. i 68/98.).

 

Tablica 6.   Vrijednost prodanih industrijskih proizvoda i izvoz – usporedni pregled prema područjima i odjeljcima NKD-a 2007. te djelatnosti proizvoda po županijama

 

U toj tablici prikazuje se vrijednost prodaje proizvoda i broj lokalnih jedinica po županijama. Podaci o prodaji proizvoda prema NIP-u prikazani su agregirano prema područjima i odjeljcima NKD-a 2007. te djelatnosti proizvoda, agregiranjem NIP-a na razine NKD-a 2007.

 

Ako je broj poduzeća ili broj lokalnih jedinica manji od 3, iskazan je oznakom "z" (zaštićeni podatak) zbog poštivanja načela zaštite pojedinačnih podataka.

 

 

1)  Uredba Komisije (EU) br. 2017/2119 od 22. studenoga 2017. o utvrđivanju ''popisa PRODCOM'' industrijskih proizvoda za 2017. predviđenog Uredbom Vijeća (EEZ) br. 3924/91 (SL L 325 od 8. prosinca 2017.)

2)  Klasifikacija proizvoda po djelatnostima Republike Hrvatske 2015. – KPD 2015. (NN, br. 157/14.). KPD 2015. identičan je na svim razinama s CPA-om v. 2.1 EU-a.

3)  Uredba Komisije (EU) br. 1209/2014 od 29. listopada 2014. o izmjeni Uredbe (EZ) br. 451/2008 Europskog parlamenta i Vijeća o uspostavi nove Statističke klasifikacije proizvoda po djelatnostima (CPA) i o stavljanju izvan snage Uredbe Vijeća (EEZ) br. 3696/93 (SL L 336 od 22. studenoga 2014.)

 

 

KRATICE

 

A                    amper

akt.                aktivan

alk.                 alkohol

°C                  Celzijev stupanj

CD                 kompaktni disk

cg                  centigram

CGT               kompenzirana bruto tona

CN                 Kombinirana nomenklatura

cm                 centimetar

cm2                četvorni centimetar

CT                  Carinska tarifa

d. n.               drugdje nespomenuto

ef.                  efektivan

elem.              element

EU                 Europska unija

Eurostat         Statistički ured Europske unije

g                    gram

GJ                  gigadžul

g/m                gram po metru

g/m2               gram po četvornome metru

hl                   hektolitar

kg                  kilogram

kom.              komad

KPD 2015.      Klasifikacija proizvoda po djelatnostima, verzija 2015.

kV                  kilovolt

kVA                kilovoltamper

kW                 kilovat

I                     litra

m                   metar

m2                  četvorni metar

m3                  kubični metar

mil.                 milijun

min                 minuta

mm                milimetar

MPa               megapaskal

NACE             Statistička klasifikacija ekonomskih djelatnosti u Europskoj zajednici

MWh              megavatsat

NIP                 Nomenklatura industrijskih proizvoda

NKD 2007.      Nacionalna klasifikacija djelatnosti, verzija 2007.

NN                 Narodne novine

PET                polietilen-teraftalat

PDV               porez na dodanu vrijednost

PRODCOM     Proizvodnja u Zajednici

supst.             supstancija

t                     tona

TEL.               tetraetil-olovo

tis.                 tisuća

TJ                  tetradžul

TML                tetrametil-olovo

V                    volt

z                    podatak zbog povjerljivosti nije objavljen

 

 

ZNAKOVI

 

-                     nema pojave

*                     ispravljeni podatak

<                    manje od

=                    jednako

>                    veće od

...                       ne raspolaže se podatkom