Ribarstvo

 

METODOLOŠKA OBJAŠNJENJA

Izvori i metode prikupljanje podataka

 

Podaci o ulovu i uzgoju (proizvodnji) morske i slatkovodne ribe i drugih morskih organizama, podaci o ribarima, plovilima i njihovoj opremi preuzeti su od Ministarstva poljoprivrede – Uprave ribarstva, u skladu sa Sporazumom o međusobnoj suradnji.

 

Ministarstvo poljoprivrede − Uprava ribarstva, kao nositelj službene statistike iz područja ribarstva, prikuplja potrebne podatke te ih obrađuje i prosljeđuje Državnom zavodu za statistiku prema unaprijed dogovorenu terminu i u obliku prilagođenom za daljnje korištenje.

 

Do 2007. podaci su se prikupljali redovitim izvještajima, a od 2008. preuzimaju se iz evidencije Ministarstva poljoprivrede – Uprava ribarstva.

 

Podaci o ulovu i proizvodnji morske ribe daju se po najvažnijim skupinama. Iskazuje se ukupan iskrcan ulov bez obzira na područje ulova.

 

Podaci za rakove i školjkaše odnose se na jestivu i nejestivu težinu ulova.

 

 

Obuhvat i usporedivost

 

Izvještajne jedinice jesu pravne osobe i dijelovi pravnih osoba te ribari obrtnici koji obavljaju gospodarski morski ribolov i slatkovodni ribolov, mali obalni morski ribolov ili se bave uzgojem (proizvodnjom) slatkovodne i morske ribe i drugih morskih organizama prema evidenciji Ministarstva poljoprivrede – Uprava ribarstva o izdanim povlasticama.

 

S obzirom na to da je 2016. uveden transportni dokument koji propisuje bilježenje količina morskih organizama po vrsti, od 2016. u evidenciju ulova nije dopušteno upisivati miješanu sitnu plavu ribu. Zbog toga je znatno smanjeno evidentiranje ulova miješane sitne plave ribe u odnosu na prethodna razdoblja, a isti ulov evidentiran je po vrstama.

 

Podaci proizvodnje mlađi od 2018. prikupljaju se u skladu s Pravilnikom o prikupljanju statističkih podataka o akvakulturi (NN, br. 13/19.) i izraženi su u broju komada te stoga nisu usporedivi s podacima prethodnih godina. U skladu s tim Pravilnikom, podaci o količini utrošene hrane i gnojiva u ribnjacima više se ne prikupljaju.

 

U skladu s evidencijom Ministarstva poljoprivrede – Uprava ribarstva, skupina organizama kojoj pripadaju jastog, škamp, kozice i ostali slični organizmi preimenovana je iz „ljuskavci“ u „rakovi“ dok je skupina organizama kojoj pripadaju lignja, lignjun, sipa, hobotnica, muzgavci i ostali slični organizmi, preimenovana iz „mekušci“ u „glavonošci“ te se prikazuje odvojeno. Te promjene provedene su na podacima koji se odnose na razdoblje od 2018.

 

Od 2018. podaci o plovilima usklađeni su s novim Pomorskim zakonikom (NN, br. 17/19.).

 

 

Definicije

 

Gospodarski ribolov jest djelatnost ulova morske i slatkovodne ribe i drugih morskih organizama radi stjecanja dobiti.

 

Pod ulovljenim količinama podrazumijevaju se količine iskrcane svježe ribe, rakova, školjkaša i glavonožaca, tj. stvarni ulov umanjen za one količine koje su iz bilo kojeg razloga odbačene od trenutka izvlačenja iz mora do istovara na kopno.

 

Brod, osim ratnog broda, jest plovni objekt namijenjen plovidbi morem, čija je duljina trupa veća od
15 m ili je ovlašten prevoziti više od 12 putnika. Brod može biti putnički, teretni, tehnički plovni objekt, ribarski, javni ili znanstvenoistraživački.

 

Ribarski brod jest brod namijenjen i opremljen za ulov ribe ili drugih živih bića u moru ili na morskom dnu.

 

Brodica je plovni objekt namijenjen plovidbi morem koji je ovlašten prevoziti najviše 12 putnika, čija je duljina trupa veća od 2,5 metra, a manja ili jednaka 15 metara, ili ukupne snage porivnih uređaja veće od 5 kW.

 

Prema Zakonu o morskom ribarstvu (NN, br. 62/2017.) i pripadajućim podzakonskim propisima, najzvažnije skupine ribolovnih alata su povlačne mreže (koće), okružujuće mreže (plivarice), obalne mreže potegače i mreže stajaćice (jednostruke i trostruke).

 

Povlačnim mrežama (koćama) pripadaju pridnena povlačna mreža (koća), pelagijska povlačna mreža (koća), obalna povlačna mreža (koćica), dredže (kunjkare i ramponi).

 

Okružujućim mrežama (plivaricama) pripadaju plivarica za malu plavu ribu, plivarica za veliku plavu ribu (tunolovka), plivarica za ciple (ciplara), plivarica za igle (plivarica igličara) i plivarica za gavune olige (plivarica oližnica).

 

Potegačama pripadaju ljetna trata ili srdelara, zimska trata ili girarica, migavica, igličara, šabakun, potegača za olige, kogol i strašin.

 

Mrežama stajaćicama pripadaju jednostruke mreže stajaćice – oližnice, gavunare, girare, vojge, menulare, poklopnice, bukvare, prostice, polandare, psare, jastogare, sklatare i rakovice, trostruke mreže stajaćice – salpare, poponice, listarice i sipare.

 

Površina ribnjaka u eksploataciji (površina pod ribarskom proizvodnjom) u tijeku izvještajne godine jest korištena produktivna vodena površina u prethodnoj godini i gotovo je uvijek manja od ukupne produktivne površine ili joj je jednaka s obzirom na to da se tijekom godine ne služi svim ribarskim objektima za proizvodnju ribe.