STRUKTURA VINOGRADA

METODOLOŠKA OBJAŠNJENJA

Bazna istraživanja o strukturi vinograda u EU se provode svakih pet godina, a počela su se provoditi u 1979. i obvezatna su za sve države članice koje imaju 500 ili više hektara vinograda pod uvjetom da je proizvodnja uglavnom namijenjena tržištu. Navedeno istraživanje metodološki je usklađeno s propisima EU-a.

IZVOR I METODE PRIKUPLJANJA PODATAKA

Baznim istraživanjem o strukturi vinograda prikupljaju se podaci o površini vinograda, sortama vinove loze te starosti vinograda. Podaci o površini vinograda preuzeti su od Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju u skladu s Pravilnikom o evidenciji uporabe poljoprivrednog zemljišta (NN, br. 54/19 i 126/19), Pravilnikom o Registru vinograda, obveznim izjavama, pratećim dokumentima, podrumskoj evidenciji i proizvodnom potencijalu (NN, br. 48/14., 83/14. i 147/14., 110/16. i 127/17) te Pravilnikom o nacionalnoj listi priznatih kultivara vinove loze (NN, br. 25/20.).

DEFINICIJE

Vinogradi su zemljišta zasađena vinovom lozom namijenjena  proizvodnji vina koja pripadaju vrsti Vitis vinifera. Vinogradi mogu biti zasađeni s jednom ili više sorti (Vitis vinifera). Po pravilu su to vinogradi uređeni tako da imaju određeni razmak između trsova i razmaka u redu te se u njima može obavljati mehanizirana obrada.

Sorta vinove loze za proizvodnju vina jest sorta vinove loze priznatih kultivara namijenjenih proizvodnji vina, a proizvode se od sorti koje pripadaju vrsti Vitis vinifera ili križancima Vitis vinifera s drugim vrstama roda Vitis. Vina se razvrstavaju u kategorije kvalitete ovisno o kvaliteti prerađenoga grožđa, prirodu po hektaru, stupnju zrelosti grožđa, prerade i njege, randmanu, količini prirodnog alkohola i drugih sastojaka te organoleptičkim (senzornim) svojstvima.

Vinova loza u rodu jest vinova loza koja je imala prirod koji je pobran.

Vinova loza koja nije u rodu jest mlada vinova loza koja još nije u mogućnosti imati prirod.

Površina za proizvodnju reprodukcijskog materijala obuhvaća površinu pod rasadnicima, matičnim nasadima loznih podloga i ukorijenjenim reznicama za daljnje cijepljenje.

Zaštićena oznaka izvornosti (ZOI) jest naziv regije, određenog mjesta ili, u iznimnim slučajevima, zemlje koji se upotrebljava za označivanje proizvoda čija kakvoća i svojstva, u bitnome ili isključivo, nastaju pod utjecajem posebnih prirodnih i ljudskih čimbenika određene zemljopisne sredine. Grožđe za proizvodnju tih proizvoda potječe isključivo s toga zemljopisnog područja, proizvodnja se zbiva u tome zemljopisnom području i grožđe za proizvodnju mora biti od vinskih sorti koje pripadaju vrsti Vitis vinifera.

 

 

KRATICE

 

EU              Europska unija

ha               hektar

NN              Narodne novine    

ZOI             Zaštićena oznaka izvornosti

d.n.             drugdje nespomenuto

 

ZNAKOVI

 

-   nema pojave