Pravosuđe - Pravne i odgovorne osobe počinitelji prekršaja

 

METODOLOŠKA OBJAŠNJENJA

Izvori i metode prikupljanja podataka

Na temelju Zakona o službenoj statistici (NN, br. 25/20.), podaci o prekršajima punoljetnih osoba prikupljaju se redovitim statističkim istraživanjem koje se koristi statističkim izvještajem Statistički izvještaj za pravnu i odgovornu osobu protiv koje je prekršajni postupak pravomoćno završen (obrazac SPK-3).

Statističke izvještaje ispunjavaju nadležni općinski/općinski prekršajni sudovi i nadležna tijela državne uprave, koja vode prekršajni postupak: porezne uprave, područni carinski uredi, lučke kapetanije, uprava zračnog prometa i financijski inspektorat.

Prekršajni zakon (NN, br. 107/07., 39/13., 157/13., 110/15., 70/17. i 118/18.) stupio je na snagu
1. siječnja 2008., a u statističkim istraživanjima primjenjuje se također od 1. siječnja 2008.

 

Klasifikacija prekršaja temelj je statističkog prikazivanja podataka o počiniteljima prekršaja. Svako područje klasifikacije sadržava i stavku ''Druge povrede propisa''. U slučaju rasta predmetne stavke, a što indicira porast pojave određene vrste prekršaja unutar te stavke, vrši se izdvajanje prekršaja koji bilježi rast iz stavke ''Druge povrede propisa'' u zasebnu stavku toga istog područja (primjerice, to je bio slučaj sa stavkom prekršajne klasifikacije ''Povreda propisa o nadzoru državne granice'').

Obuhvat

Statističkim istraživanjem obuhvaćene su sve pravne i odgovorne osobe počinitelji prekršaja radi ispitivanja rasprostranjenosti prekršaja za područje cijele Republike Hrvatske.

Definicije

Prekršaji su ponašanja kojima se povređuje ili ugrožava javni poredak, društvena disciplina i društvene vrijednosti zajamčene i zaštićene Ustavom Republike Hrvatske, međunarodnim pravom i zakonima, čija zaštita nije moguća bez prekršajnopravnog sankcioniranja, a ne ostvaruje se kaznenopravnom prisilom.

Prekršaji u smislu statističkih istraživanja obuhvaćaju pojavu od podnošenja prijave za počinjeni prekršaj do pravomoćnog okončanja postupka nadležnoga prekršajnog tijela.

Odgovorne osobe počinitelji prekršaja jesu odgovorne osobe (direktor, šef računovodstva, blagajnik i dr.) u pravnoj osobi (trgovačko društvo, državno tijelo i sl.) protiv kojih je prekršajni postupak pravomoćno završen odlukom kojom je obustavljen postupak ili je donesena odbijajuća ili oslobađajuća presuda ili su proglašene krivima.

 

Pravne osobe počinitelji prekršaja jesu domaće pravne osobe (primjerice trgovačka društva, državna tijela, sindikati i sl.) i strane osobe koje se prema hrvatskom pravu smatraju pravnim osobama, protiv kojih je prekršajni postupak pravomoćno završen odlukom kojom je obustavljen postupak ili je donesena odbijajuća ili oslobađajuća presuda ili su proglašene odgovornima.

 

Pod pojmom prekršaja u stjecaju podrazumijeva se slučaj kada počinitelj jednom ili više radnji počini više prekršaja za koje mu se istodobno sudi. U slučaju stjecaja upisuje se najteži prekršaj.

 

Počevši od 2018. obradne godine došlo je do izmjena u strukturi klasifikacije prekršaja Državnog zavoda za statistiku. Konkretno, broj područja klasifikacije smanjen je s devet na četiri područja. Pojedinačne stavke klasifikacije prekršaja unutar područja koja su ukinuta uključena su u preostala četiri područja, tako da je zadržan potpuni obuhvat. Područja klasifikacije prekršaja ''Radni odnosi i zaštita na radu'', ''Obrazovanje, znanost, kultura i informiranje'', ''Zdravstvena i socijalna zaštita, zdravstveno osiguranje i zaštita čovjekova okoliša'' te dio područja ''Uprava'' uključeni su u područje ''Gospodarstvo''. Područje klasifikacije prekršaja ''Javna sigurnost'' uključeno je u područje ''Javni red i mir i javna sigurnost''. Jedna stavka iz klasifikacijskog područja ''Uprava'' uključena je u područje ''Financije''.

 

Zbog procesno-pravnog obilježja odluke kojom se optužba odbija te odluke kojom se za počinitelja utvrđuje da je prekršaj počinio u stanju neubrojivosti, navedene odluke od 2018. referentne godine ne čine više modalitete statističke varijable ''vrsta odluke'' (nego su disperzirane unutar preostalih primjenjivih modaliteta).

 

 

Osobni podaci počinitelja prekršaja

 

Osobni podaci počinitelja prekršaja odnose se na stanje u vrijeme počinjenja prekršaja.

 

 

Prekršajnopravne sankcije

 

Za prekršaj se mogu izreći novčana kazna, a za odgovornu osobu i kazna zatvora. U slučajevima predviđenima Zakonom o prekršajima može se počinitelju prekršaja umjesto propisane novčane kazne ili kazne zatvora (za odgovornu osobu) izreći opomena ili se počinitelj proglašava krivim/odgovornim, a oslobađa od kazne.

 

Ako je počinitelj s više radnji počinio više prekršaja o kojima nije doneseno rješenje, a postupak se vodi pred jednim tijelom, najprije će se utvrditi kazna za svaki prekršaj pa će se izreći sve tako utvrđene kazne, a ako su te kazne iste vrste, izreći će se ukupna kazna koja je jednaka zbroju pojedinih utvrđenih kazni, s tim da ukupna kazna zatvora ne može premašiti 120 dana.

 

Kada je propisom o prekršaju propisana prekršajna odgovornost pravne osobe i u njoj odgovorne osobe, a pokrene se postupak samo protiv pravne ili odgovorne osobe, ili sud u postupku utvrdi da optužena odgovorna osoba nije odgovorna osoba za taj prekršaj, sud može utvrditi prekršajnu odgovornost samo pravne osobe odnosno samo odgovorne osobe.