Poslovna demografija

 

 

METODOLOŠKA OBJAŠNJENJA

Podaci poslovne demografije pripremljeni su u skladu s metodologijom Eurostata i OECD-a. Od 2021. referentne godine primjenjuju se metodološki standardi u skladu s Uredbom (EU) 2019/2152 Europskog parlamenta i Vijeća od 27. studenoga 2019. o europskim poslovnim statistikama i stavljanju izvan snage deset pravnih akata u području poslovnih statistika, kojom se obuhvat proširuje na cjelokupno područje K Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja, a isključuje se odjeljak S94 Djelatnosti članskih organizacija.

 

Izvor podataka

Statistika poslovne demografije poduzeća temelji se na podacima Statističkoga poslovnog registra (SPR-a) Državnog zavoda za statistiku.

 

Jedinice promatranja

Glavna jedinica promatranja u statistici poslovne demografije jest poduzeće. Svakom poduzeću kao cjelini dodjeljuje se šifra Nacionalne klasifikacije djelatnosti prema glavnoj djelatnosti koju obavlja. Glavnu djelatnost utvrđuje i ažurira Statistički poslovni registar. Kriterij za određivanje glavne djelatnosti jest najveći udio u ukupnoj dodanoj vrijednosti poduzeća, odnosno, ako se to ne može sa sigurnošću utvrditi, primjenjuju se zamjenski kriteriji prihoda i/ili broja zaposlenih. Za poduzeća razvrstana u područje K Financijske djelatnosti i djelatnosti osiguranja, jedinica promatranja i nadalje su pravne i fizičke osobe koje se koriste kao zamjena za poduzeće.

 

Obuhvat

Podaci poslovne demografije obuhvaćaju tržišno orijentirana poduzeća registrirana u SPR-u i razvrstana u područja od B do S Nacionalne klasifikacije djelatnosti 2007., s iznimkom područja O Javna uprava i obrana; obvezno socijalno osiguranje i odjeljka S94 Djelatnosti članskih organizacija.

 

 

Definicije i objašnjenja

 

Poduzećem u statističkom smislu smatra se poslovni subjekt koji čini organizacijsku jedinicu za proizvodnju dobara i/ili usluga i ima određeni stupanj autonomije. Ovisno o poslovnim i organizacijskim okolnostima, može odgovarati samo jednoj pravnoj jedinici ili skupini od nekoliko njih. U poduzeća su osim pravnih jedinica također uključena slobodna zanimanja i obrti (od 2019. i oni čija je aktivnost utvrđena na temelju prijava poreza na dohodak u paušalnom iznosu). Potpuno se provodi Uredba Vijeća (EEZ) br. 696/93 o statističkim jedinicama za promatranje i analizu proizvodnog sustava unutar Zajednice*, te poduzeća postaju središnja jedinica promatranja u poslovnoj demografiji. Do 2019. referentne godine pravne i fizičke osobe koristile su se kao ekvivalent poduzeću, dok će primjena zajedničke EU-ove definicije poduzeća omogućiti jasnu distinkciju između tih pojmova.

 

* Uredba Vijeća (EEZ) br. 696/93 o statističkim jedinicama za promatranje i analizu proizvodnog sustava unutar Zajednice

 

Broj aktivnih poduzeća je broj poduzeća registriranih u Statističkome poslovnom registru koja su bila aktivna barem dio izvještajne godine.

Poduzeće se smatra aktivnim ako je imalo zaposlene ili ostvarilo promet ili investicije.

 

Broj zaposlenih (broj zaposlenika i samozaposlenih osoba) jest ukupan broj osoba koje rade u poduzeću (uključujući vlasnike koji rade, ortake koji redovito rade u jedinici, neplaćene obiteljske radnike i volontere) te osoba koje rade izvan poduzeća kojem pripadaju, a ono ih plaća, i izračunava se kao godišnji prosjek.

 

Broj plaćenih zaposlenika je broj osoba koje s poduzećem imaju ugovor o zaposlenju (koji može biti formalan ili neformalan) i rade za poduzeće u zamjenu za naknadu u novcu ili u naravi, bez obzira na to gdje je rad obavljen (unutar ili izvan poduzeća). 

Novonastala poduzeća (rođenja) obuhvaćaju poduzeća koja su započela ekonomsku aktivnost u izvještajnoj godini.

Nastanci isključuju događaje kao što su nastanak izdvajanjem dijela poduzeća u novo poduzeće, nastanak spajanjem ili dijeljenjem postojećih poduzeća te restrukturiranjem grupa poduzeća.

Nastanak poduzeća nije istovjetan registraciji poduzeća u nadležnom registru, nego je rezultat usporedbe i analize populacija aktivnih poduzeća u tri uzastopne godine.

 

Prestala poduzeća (smrti) obuhvaćaju poduzeća koja dvije uzastopne godine od posljednje godine aktivnosti nisu bila ekonomski aktivna. Iz populacije poduzeća koja su prestala s aktivnošću isključuju se poduzeća koja su prestala poslovati zbog podjele, pripajanja drugom poduzeću (preuzimanjem) i spajanja s drugim poduzećem u novo poduzeće.

 

Preživjelo poduzeće je ono poduzeće koje nije imalo prekida u aktivnosti u godinama nakon godine u kojoj je nastalo.

 

Stopa preživljavanja novonastalih poduzeća u određenome referentom razdoblju jest broj poduzeća nastalih u godini xx-n koja su preživjela do godine xx, iskazan kao udio u ukupnom broju nastalih poduzeća u godini xx-n.

 

Broj brzorastućih poduzeća je broj poduzeća koja na početku promatranog razdoblja zapošljavaju više od 10 plaćenih zaposlenika s prosječnim godišnjim rastom većim od 10% u sljedeće tri godine. Iz populacije se izuzimaju poduzeća nastala u baznoj godini (t-3) te ona čiji je rast posljedica pripajanja drugih poduzeća ili spajanja s drugim poduzećima.


Teritorijalni ustroj

Obuhvaćena su poduzeća koja imaju sjedište na teritoriju Republike Hrvatske.

 

 

Kratice

EEZ                 Europska ekonomska zajednica

EU                   Europska unija

Eurostat           Statistički ured Europske unije

OECD              Organizacija za gospodarsku suradnju i razvoj

SPR                 Statistički poslovni registar

 

Znakovi

- nema pojave

... ne raspolaže se podatkom