Kratkoročni pokazatelji industrije. Proizvodnja, proizvođačke cijene i promet industrije
METODOLOŠKA OBJAŠNJENJA
Izvori i metode prikupljanja podataka
Izvori podataka jesu statistička istraživanja Mjesečno istraživanje o industrijskoj proizvodnji i zaposlenim osobama (IND-1/KPS), Mjesečno istraživanje o prometu industrije (IND-2/KPS) i Mjesečno istraživanje o cijenama industrijskih proizvoda pri proizvođačima (IND-3/KPS/M), koja je proveo Državni zavod za statistiku prema Programu statističkih istraživanja Republike Hrvatske za izvještajno razdoblje, na temelju Zakona o službenoj statistici (NN, br. 25/20.).
Pokrivenost i obuhvat
Mjesečna istraživanja o industrijskoj proizvodnji (IND-1/KPS/M) i prometu industrije (IND-2/KPS/M)
Izvještajne jedinice obaju istraživanja, IND-1/KPS/M i IND-2/KPS/M, jesu sva trgovačka društva, druge pravne osobe i obrtnici te njihovi dijelovi s više od 20 zaposlenika koji su se u izvještajnom razdoblju bavili industrijskom proizvodnjom ili obavljali industrijske usluge općenito iz područja B, C i D (samo odjeljak 35, isključujući skupinu 35.3) prema NKD-u 2007., ali prema njihovu specifičnom obuhvatu u slučaju prometa.
Statističke jedinice u istraživanjima IND-1/KPS/M i IND-2/KPS/M jesu industrijska poduzeća te industrijske lokalne jedinice industrijskih i neindustrijskih poduzeća. Obuhvat statističkih jedinica za istraživanja IND-1/KPS/M i IND-2/KPS/M određen je u Adresaru statističkih jedinica industrije, koji je izradio i ažurira Odjel kratkoročnih poslovnih statistika industrije. Izvori podataka za ažuriranje Adresara jesu podaci Registra poslovnih subjekata, ostalih poslovnih istraživanja industrije te drugih sekundarnih izvora.
Mjesečno istraživanje o cijenama industrijskih proizvoda pri proizvođačima (IND-3/KPS/M)
Izvještajne jedinice istraživanja IND-3/KPS/M jesu izabrana poduzeća (pravne osobe i obrtnici) koja proizvode izabrane industrijske proizvode definirane Nomenklaturom industrijskih proizvoda – NIP – iz područja djelatnosti NKD-a 2007. (NN, br. 58/07. i 72/07.) B Rudarstvo i vađenje, C Prerađivačka industrija, D Opskrba električnom energijom, plinom, parom i klimatizacija i E Opskrba vodom; uklanjanje otpadnih voda, gospodarenje otpadom te djelatnosti sanacije okoliša (samo odjeljak 36).
Za prikupljanje proizvođačkih cijena na domaćem tržištu u istraživanju IND-3/KPS/M obuhvaćen je reprezentativan uzorak industrijskih proizvoda na razini pokrivenih razreda djelatnosti NKD-a 2007., odnosno svi proizvodi koji su ostvarili prodaju veću od 2 000 eura na domaćem tržištu prema rezultatima Istraživanja PRODCOM o industrijskoj proizvodnji (IND-21/PRODCOM/G), a odabir poduzeća proveden je prema njihovu udjelu u proizvodnji obuhvaćenih proizvoda.
Usporedivost podataka
Indeks industrijske proizvodnje, zaliha i zaposlenih osoba
Mjesečnim izvještajem industrije (IND-1) do kraja 1996. prikupljali su se kratkoročni podaci o industrijskoj proizvodnji i njezinim inputima, prema strukturi i definicijama industrije iz Jedinstvene klasifikacije djelatnosti – JKD-a. Od 1997. do 2004. isti su se podaci o mjesečnoj industrijskoj proizvodnji prikupljali na obrascu IND-1A, a primjenjivale su se Metodološke osnove za mjesečni izvještaj – IND-1 (NN, br. 18/97.), uključujući prvu verziju Nomenklature industrijskih proizvoda – NIPUM. Hijerarhijske razine proizvoda iz NIPUM-a (1997.) sadržavale su iste razine prve verzije NKD-a (1995.) i razine KPD-a 1996., koje su harmonizirane s EU-ovim klasifikacijama NACE Rev. 1 i CPA 1996. Podaci za 2004. prikupljali su se na temelju istih standarda IND-1/MPS te su stoga potpuno usporedivi, a od siječnja 2009. prikupljaju se prema ažuriranoj verziji NKD-a 2007., usklađenoj s verzijom NACE Rev. 2 EU-a.
Indeks cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima
Mjesečno istraživanje IND-3/KPS/M revidirano je istraživanje u kojem je u odnosu na prethodno istraživanje C-41 proširen obuhvat te su promijenjeni sadržaj, rokovi snimanja i dostavljanja podataka o cijenama proizvoda pri proizvođačima te drugi koncepti i definicije, uglavnom radi usklađivanja s Uredbom za kratkoročne statistike EU-a1) te početka prikupljanja i izračunavanja indeksa proizvođačkih cijena i na nedomaćem tržištu s konačnim ciljem izračunavanja kompozitnog pokazatelja – indeksa cijena outputa industrije radi zadovoljavanja zahtjeva EU-a.
Indeksi cijena proizvoda pri proizvođačima na domaćem tržištu izračunani su na temelju podataka prikupljenih Mjesečnim istraživanjem o cijenama industrijskih proizvoda pri proizvođačima (IND-3/KPS/M) i konzistentni su s već objavljenim serijama indeksa cijena proizvoda pri proizvođačima na domaćem tržištu, koje su izračunane na temelju podataka prikupljenih istraživanjem Cijene industrijskih proizvoda pri proizvođačima (C-41), koje se provodilo do kraja 2009., i koje je u Statističkom izvješću Cijene u 2009. br. 1425 objavio Državni zavod za statistiku, kao i proteklih godina.
Prezentacija serija podataka i usporedivost s EU-om
Kratkoročni pokazatelji industrije prikazani su uglavnom u obliku indeksa (izvorni, kalendarski, sezonski i kalendarski ili trend) ili u apsolutnim brojevima za količine, tj. u fizičkim mjernim jedinicama. Statistički standardi (koncepti i definicije) uključuju Nomenklaturu industrijskih proizvoda (NIPUM) na temelju koje se iskazuju podaci o industrijskoj proizvodnji. Hijerarhijske razine proizvoda iz NIPUM-a sadržavaju razine NKD-a 2007. (razina razreda) i KPD-a 2008. (razina potkategorija), a usklađeni su s EU-ovim klasifikacijama NACE Rev. 2 i CPA 2008.
Koncepti i definicije koji se primjenjuju za istraživanja IND-1/KPS/M, IND-2/KPS/M i IND-3/KPS/M potpuno su usklađeni s konceptima i definicijama iz Uredbe o kratkoročnim statistikama EU-a (OJ L 162/98) i njezinim amandmanima za indeks industrijske proizvodnje, indeks prometa i narudžaba industrije te za indeks cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima (na domaćem tržištu).
1) Uredba Komisije (EU) br. 2021/1197 od 30. srpnja 2021. o utvrđivanju tehničkih specifikacija i modaliteta u skladu s Uredbom (EU) br. 2019/2152 Europskog parlamenta i Vijeća u vezi s definicijama GIG-a.
Definicije i metoda kalkulacije
Indeksi fizičkog obujma industrijske proizvodnje lančani su indeksi ostvarene industrijske proizvodnje, a izračunavaju se prema Laspeyresovoj formuli. Osnova za izračunavanje indeksa industrijske proizvodnje za industrijske odjeljke NKD-a 2007. jesu podaci o ukupno ostvarenim količinama industrijskih gotovih proizvoda iz Nomenklature industrijskih proizvoda (NIPUM), izraženima u utvrđenim mjernim jedinicama, te pondera za svaki pojedinačni proizvod NIPUM-a. Ponderi su dodana vrijednost za jediničnu proizvodnju (npr. za 1 t kruha ili 1 m3 drva itd.) u kojoj se proizvod iskazuje u naturalnom obliku. Indeksi fizičkog obujma industrijske proizvodnje za industriju ukupno (B, C i D (samo odjeljak 35, isključujući skupinu 35.3) prema NKD-u 2007.) izračunani su na temelju indeksa industrijskih odjeljaka NKD-a 2007. (od 05 do 35) i strukture odjeljaka, tj. udjela kojim svaki odjeljak sudjeluje u ukupnoj dodanoj vrijednosti odgovarajućeg područja industrije. U Republici Hrvatskoj ne postoje djelatnosti odjeljaka 05 i 07 te se ne navode u tablicama iz praktičnih razloga.
U Mjesečnom istraživanju industrije, koje služi za obračun indeksa industrijske proizvodnje, upotrebljava se pojam gotov proizvod. Definiran je kao svaki proizvod (ili izvršena usluga) koji je dostigao određeni stupanj izrade ili dorade u industrijskom procesu proizvodnje u izvještajnom razdoblju i naveden je pod posebnim nazivom, šifrom i jedinicom mjere u NIPUM-u, bez obzira na to rezultira li iz obavljanja glavne, sporedne ili pomoćne djelatnosti (energija) statističke jedinice te bez obzira na vlasništvo proizvodnje, tj. obavlja li djelatnost za vlastiti račun ili prema ugovoru s naručiteljem.
Metoda kalkulacije. Indeksi fizičkog obujma industrijske proizvodnje za različite razine NKD-a 2007. obračunavaju se u dva koraka prema Laspeyresovoj formuli. U prvom koraku indeksi se obračunavaju iz podataka o količinama pojedinačnih proizvoda iz NIPUM-a i odgovarajućega ponderacijskoga koeficijenta, koji je aproksimacija dodane vrijednosti pojedinačnih proizvoda. U drugom koraku svi indeksi skupina i više razine NKD-a 2007. ponderiraju se udjelom u dodanoj vrijednosti svake pojedinačne djelatnosti industrije po razinama NKD-a 2007. Tako je određena relativna važnost pojedinačnih razina NKD-a 2007., a istodobno su nivelirane različite razine pokrivenosti. Ponderacijski koeficijenti pojedinačnih proizvoda iz NIPUM-a koji se upotrebljavaju za izračun indeksa industrijske proizvodnje jesu dodana vrijednost za jediničnu proizvodnju određenog proizvoda. Izračunani su na temelju jediničnih vrijednosti iz Istraživanja PRODCOM o industrijskoj proizvodnji (prije Godišnjeg izvještaja industrije), a revidiraju se svake pete godine.
Struktura industrijskih djelatnosti (struktura odjeljaka) prema NKD-u 2007. izračunana je na temelju bruto dodane vrijednosti prema troškovima čimbenika prema načelu čistih djelatnosti na temelju Strukturno-poslovnog istraživanja industrije (SPS-ind) i administrativnih podataka (Fina) radi pokrivanja industrijske djelatnosti vrlo malih poduzeća. Na kraju se korigira indeksima fizičkog obujma industrijske proizvodnje. Struktura odjeljaka ažurira se, u pravilu, na početku svake godine za obračunavanje indeksa tekuće godine.
Agregati GIG-a 2009. Agregati GIG-a 2009.1) indeksa fizičkog obujma industrijske proizvodnje objavljuju se na razini pet Glavnih industrijskih grupacija (GIG), a obračunavaju se agregiranjem skupina unutar područja B, C i D (samo odjeljak 35, isključujući skupinu 35.3) prema NKD-u 2007. prema pretežnoj konačnoj uporabi svih proizvoda (dobara i usluga) unutar istih odjeljaka ili skupina. Pri obračunavanju indeksa za pet agregata GIG-a 2009. najprije su određene skupine NKD-a 2007. prema pretežnoj konačnoj uporabi proizvoda razvrstanih unutar istih skupina NKD-a 2007., bez obzira na njihovu eventualnu pojedinačnu različitost. Od siječnja 2009. se za obračunavanje agregiranih indeksa primjenjuju nove definicije za agregate GIG-a 2009. radi usklađivanja sa statističkim standardima EU-a.
Grupiranje u agregate GIG-a 2009.2) (oznake AI, AE, BB, CD, CN) industrijskih odjeljaka i/ili skupina NKD-a 2007. provedeno je na sljedeći način:
AI Intermedijarni proizvodi: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 07 – 09, 10.6, 10.9, 13.1 – 13.3, 16, 17, 20.1 – 20.3, 20.5, 20.6, 22 – 24, 25.5 – 25.7, 25.9, 26.1, 26.8, 27.1 – 27.4 i 27.9
AE Energija: odjeljci NKD-a 2007.: 05, 06, 19 i 35 (isključujući 35.3)
BB Kapitalni proizvodi: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 25.1 – 25.4, 26.2, 26.3, 26.5, 26.6, 28, 29, 30.1 – 30.4, 32.5 i 33
CD Trajni proizvodi za široku potrošnju: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 26.4, 26.7, 27.5, 30.9, 31, 32.1 i 32.2
CN Netrajni proizvodi za široku potrošnju: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 10.1 – 10.5, 10.7, 10.8, 11, 12, 13.9, 14, 15, 18, 20.4, 21, 32.3, 32.4 i 32.9.
Preračunane serije indeksa fizičkog obujma industrijske proizvodnje za agregate GIG-a koji su objavljeni u dosad objavljenim publikacijama za mjesečne serije podataka od 1998. do 2017. preračunane su unatrag na nove definicije agregata GIG-a 2009., na novu baznu godinu 2015. = 100. Serije GIG-a 2009. za prethodne godine nije bilo moguće preračunati zbog upotrebe različitih koncepata i klasifikacija pri grupiranju.
Metoda sezonskoga i kalendarskog prilagođavanja vremenskih serija
Sezonsko i kalendarsko prilagođavanje provedeno je metodom X13 ARIMA na mjesečnoj seriji indeksa koja počinje indeksom za siječanj 1998. za industriju ukupno (područja B, C i D, isključujući skupinu 35.3 NKD-a 2007.) za odjeljke NKD-a 2007. te za GIG 2009. U sezonskoj prilagodbi vremenskih serija indeksa isključen je utjecaj slučajne sastavnice.
2) Razina odjeljka znači da su sve skupine unutar istog odjeljka NKD-a 2007. razvrstane u isti agregat GIG-a 2009. u skladu s Metodologijom za kratkoročne poslovne pokazatelje.
Produljivanje serije indeksa dodavanjem novih mjesečnih opažanja za svaki idući mjesec može zbog svojstava primijenjene metode sezonske prilagodbe prouzročiti naknadne ispravke već objavljenih sezonski i kalendarski prilagođenih indeksa te trenda za nekoliko mjeseci unatrag.
Sezonski i kalendarski prilagođeni indeksi
Pod pojmom "sezonski i kalendarski prilagođeni indeksi" podrazumijeva se da su izvorni indeksi prilagođeni za sezonu i kalendarske dane, u skladu sa zahtjevima Eurostata za kratkoročne poslovne pokazatelje. Podaci koji se uspoređuju s podacima iz prethodnog mjeseca (tj. mjesečna usporedba) prikazuju se u sezonski i kalendarski prilagođenu obliku indeksa industrijske proizvodnje ili iz njih izračunanih stopa rasta.
Kalendarski prilagođeni indeksi
Pod pojmom "kalendarski prilagođeni indeksi" podrazumijeva se da su izvorni indeksi prilagođeni za kalendarske dane u skladu sa zahtjevima Eurostata za kratkoročne poslovne pokazatelje, a podaci koji se uspoređuju s podacima od istog mjeseca prethodne godine (tj. godišnja usporedba) prikazuju se u kalendarski prilagođenu obliku indeksa industrijske proizvodnje ili iz njih izračunanih stopa rasta.
Izvorni indeksi
Pod pojmom "izvorni indeksi" podrazumijevaju se indeksi neprilagođeni za utjecaj sezone i kalendarskih dana. Izvorni indeksi obujma industrijske proizvodnje prema preporukama i zahtjevima Eurostata ne primjenjuju se za tumačenje kretanja obujma industrijske proizvodnje. Eurostat ih ne objavljuje, a tu praksu ne provodi ni većina država članica. Ovdje su dani radi informacije o strukturi djelatnosti samo za potrebe korisnika i radi kontinuiteta u objavljivanju indeksa obujma industrijske proizvodnje u Republici Hrvatskoj.
Indeks zaposlenih osoba u industriji
Indeks zaposlenih osoba u industriji pokriva područja B, C i D (samo odjeljak 35, isključujući skupinu 35.3) prema NKD-u 2007., isto kao i indeks industrijske proizvodnje. Pokazuje dinamiku kretanja zaposlenih osoba. Indeks je definiran brojem zaposlenika koji su radili u jedinici promatranja samo u industrijskim djelatnostima, bez obzira na to jesu li radili u proizvodnji ili na pomoćnim, općim ili rukovodećim poslovima, ali ne uključuje zaposlene osobe koje su radile u neindustrijskim djelatnostima u istoj jedinici. Obračunavaju se sa stanjem na kraju izvještajnog mjeseca, bez obzira na to jesu li tog dana radili ili su bili na godišnjem odmoru, bolovanju itd. Podaci o broju zaposlenih prikupljaju se na obrascu IND-1/KPS/M u mjesečnoj dinamici po industrijskim skupinama NKD-a 2007. (05.1 do 35.2) te ukupno za sve zaposlene osobe u neindustriji.
Indeks proizvodnosti rada u industriji
Indeks proizvodnosti rada u industriji izračunan je kao odnos indeksa fizičkog obujma industrijske proizvodnje i indeksa broja zaposlenika za svaki industrijski odjeljak NKD-a 2007. (od 05 do 35, isključujući skupinu 35.3) te za industriju ukupno.
Indeks prometa industrije
Indeks prometa industrije jest kratkoročni poslovni pokazatelj industrije koji pokazuje kretanje potražnje za industrijskim proizvodima i uslugama na domaćemu i stranom tržištu koji su proizvedeni unutar industrije na području Republike Hrvatske.
Indeksi prometa industrije pokrivaju samo dva industrijska područja NKD-a 2007., i to područja B Rudarstvo i vađenje te C Prerađivačka industrija te njihove odjeljke 05 – 33. Izračunani su iz vrijednosnih podataka o prometu (prodaji) industrije prikupljenih istraživanjem IND-2/KPS/M na razini glavne djelatnosti industrijskih lokalnih jedinica koju je odredio Državni zavod za statistiku.
Indeksi prometa industrije prikazani su kao izvorni indeksi, kalendarski prilagođeni indeksi, sezonski i kalendarski prilagođeni indeksi i trend, na stalnoj bazi, počevši od 2000., kada je počelo prikupljanje i izračunavanje tog indeksa. Prikazuju se kao ukupni promet industrije i prema agregatima GIG-a 2009.
Ukupni promet/prihod od prodaje industrije jest fakturirana ukupna vrijednost koju su ostvarile industrijske lokalne jedinice u izvještajnome mjesecu na temelju prodaje proizvoda i usluga u tome mjesecu. Podudara se s tržišnom vrijednosti prodanih dobara i usluga isporučenih trećim osobama na domaćemu i stranom tržištu koju su proizveli domaći proizvođači na teritoriju Republike Hrvatske.
Promet industrije po agregatima GIG-a 2009.
Za obračunavanje agregata GIG-a 2009. za indekse prometa industrije provedeno je grupiranje skupina ili odjeljaka NKD-a 2007. iz područja djelatnosti B i C (05.1 – 33.2) prema pokrivenosti tog pokazatelja na sljedeći način:
Al Intermedijarni proizvodi: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 07 – 09, 10.6, 10.9, 13.1 – 13.3, 16, 17, 20.1 – 20.3, 20.5, 20.6, 22 – 24, 25.5 – 25.7, 25.9, 26.1, 26.8, 27.1 – 27.4 i 27.9
AE Energija: odjeljci NKD-a 2007.: 05, 06 i 19
BB Kapitalni proizvodi: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 25.1 – 25.4, 26.2, 26.3, 26.5, 26.6, 28, 29, 30.1 – 30.4, 32.5 i 33
CD Trajni proizvodi za široku potrošnju: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 26.4, 26.7, 27.5, 30.9, 31, 32.1 i 32.2
CN Netrajni proizvodi za široku potrošnju: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 10.1 – 10.5, 10.7, 10.8, 11, 12, 13.9, 14, 15, 18, 20.4, 21, 32.3, 32.4 i 32.9.
Promet na domaćemu i stranom tržištu. Prihodom od prodaje (prometa) proizvoda ili usluga trećim osobama koje su iz iste države, tj. rezidenti Republike Hrvatske, smatra se prodaja na domaćem tržištu. Prihodom od prodaje na stranom tržištu smatra se prodaja nerezidentima Republike Hrvatske. Utvrđuje se prema kriteriju prve destinacije proizvoda ili usluga te promjeni vlasništva (bez obzira na fizički prelazak ili neprelazak granice proizvoda ili usluga za koje je izdana faktura).
Indeks cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima (na domaćem tržištu)
Indeks cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima važan je kratkoročni pokazatelj poslovnog ciklusa koji pokazuje mjesečnu promjenu prodajnih cijena proizvoda industrijskog sektora (područja B, C, D i E (samo odjeljak 36) prema NKD-u 2007.) na domaćem tržištu. On je prema konceptu EU-a prioritetni ekonomski pokazatelj koji može nagovijestiti inflatorna kretanja prije nego što dođu do potrošača.
Cijene industrijskih proizvoda pri proizvođačima jesu cijene po kojima proizvođač prodaje svoje proizvode na domaćem tržištu u najvećim količinama, franko utovareno u vagon (kamion) u mjestu proizvođača, ili cijena po kojoj proizvođač obračunava drugom poduzeću. U prodajnu cijenu ulazi regres koji ostvaruje prodavač, a odbijaju se rabat i popust koji prodavač odobri kupcu te porez na dodanu vrijednost i trošarine.
Točka izvještavanja. Sve proizvođačke cijene izvješćuju se kao transakcijske cijene 15. dana u izvještajnome mjesecu. Iskazuju se cijene po kojima proizvođač prodaje svoje proizvode redovitim kupcima na domaćem tržištu u najvećim količinama, franko utovareno u vagon (kamion) u mjestu proizvođača, ili su to cijene po kojima proizvođač vrši obračun drugim proizvođačima.
Metoda kalkulacije. Indeksi cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima na domaćem tržištu za različite razine NKD-a 2007. izračunavaju se prema Laspeyresovoj formuli.
Iz podataka o cijenama izračunavaju se individualni indeksi za svaki reprezentativni proizvod stavljanjem u odnos cijena tekućeg razdoblja s cijenama u baznom razdoblju (prosinac prethodne godine).
Ponderi. Primjenjuje se struktura na temelju vrijednosti prodaje na razini skupine proizvoda iz Istraživanja PRODCOM o industrijskoj proizvodnji (IND-21/PRODCOM/G) za 2015.
Sadašnji ponderacijski sustav temelji se na 2015. godini. Ponderacijski sustav mijenja se svakih pet godina, a svake godine ponderi se djelomično korigiraju za promjene nastale u kretanju cijena.
Prezentacija podataka. Indeksi cijena industrijskih proizvoda pri proizvođačima na domaćem tržištu prikazuju se na razini industrije ukupno, prema područjima i odjeljcima djelatnosti NKD-a 2007., te po agregatima GIG-a 2009. prema konačnoj namjeni proizvoda, na razini skupina NKD-a 2007.
Grupiranje na razini skupina ili odjeljaka NKD-a 2007. prema GIG-u 2009. s abecednim oznakama kratica provedeno je na sljedeći način:
Al Intermedijarni proizvodi: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 07 (osim 07.21) – 09, 10.6, 10.9, 13.1 – 13.3, 16, 17, 20.1 – 20.3, 20.5, 20.6, 22 – 24 (osim 24.46), 25.5 – 25.7, 25.9, 26.1, 26.8, 27.1 – 27.4 i 27.9
AE Energija: odjeljci NKD-a 2007.: 05, 06, 19, 35 I 36
BB Kapitalni proizvodi: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 25.1 – 25.3, 26.2, 26.3, 26.5, 26.6, 28, 29, 30.2, 32.5 i 33
CD Trajni proizvodi za široku potrošnju: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 26.4, 26.7, 27.5, 30.9, 31, 32.1 i 32.2
CN Netrajni proizvodi za široku potrošnju: odjeljci i skupine NKD-a 2007.: 10.1 – 10.5, 10.7, 10.8, 11, 12, 13.9, 14, 15, 18, 20.4, 21, 32.3, 32.4 i 32.9.
KRATICE
A amper
akt. supst. aktivna supstancija
alk. alkohol
0C Celzijev stupanj
cg centigram
CPA
EU-ova Statistička klasifikacija proizvoda
po djelatnostima
CT Carinska tarifa
cm centimetar
d. n. drugdje nespomenuto
dtex mjerna jedinica za pređu (10 g/m)
DWT bruto nosivost (broda) u tonama
ef. efektivni
elem. element
EU Europska unija
Fina Financijska agencija
g gram
GIG Glavne industrijske grupacije
GIG 2009. Glavne industrijske grupacije, verzija 2009.
GJ gigadžul
GT bruto volumen
hl hektolitar
IP
izolacijska ispitivanja (zaštita od prodora prašine
i čvrstih tijela i zaštita od prodora vode)
kg kilogram
kom. komad
KPD 2008. Klasifikacija proizvoda po djelatnostima,
verzija 2008.
kV kilovolt
kVA kilovoltamper
kW kilovat
l litra
LED diode koje emitiraju svjetlo
LPG ukapljeni naftni plin
m2 četvorni metar
m3 kubični metar
mil. milijun
mm milimetar
MWh megavatsat
NACE Statistička klasifikacija ekonomskih
djelatnosti
u Europskoj zajednici
NCR samokopirni papir
NGL tekući prirodni plin
NIPUM Nomenklatura industrijskih proizvoda
NKD 2007. Nacionalna klasifikacija djelatnosti, verzija 2007.
NN Narodne novine
PRODCOM proizvodnja u Zajednici
t tona
TEL tetraetil-olovo
tis. tisuća
TJ teradžul
TML tetrametil-olovo
V volt
W vat
z podatak zbog povjerljivosti nije objavljen
ZNAKOVI
- nema pojave
< manje
= jednako
> više
≤ manje od ili jednako
≥ veće od ili jednako