Cijene u poljoprivredi

METODOLOŠKA OBJAŠNJENJA

Pravna i metodološka osnova

Indeksi cijena u poljoprivredi za Republiku Hrvatsku prvi su put izračunani na bazi 2005. u sklopu nacionalnog programa Phare 2005., a metodologija je usklađena s Eurostatovim preporukama.

 

Statistika cijena u poljoprivredi provodi tromjesečna istraživanja o prodaji i otkupu poljoprivrednih proizvoda te tromjesečno istraživanje o prodaji sjemena i sadnog materijala.

 

Na temelju rezultata istraživanja Državnog zavoda za statistiku i administrativnih podataka računaju se tromjesečni i godišnji indeksi cijena u poljoprivredi.

 

Podaci o prodaji i otkupu poljoprivrednih proizvoda prikupljaju se tromjesečnim istraživanjima od pravnih osoba i dijelova pravnih osoba te obrtnika koji prodaju proizvode iz vlastite proizvodnje i zasebno od pravnih osoba i dijelova pravnih osoba te obrtnika koji ih otkupljuju od obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.

 

Prosječne proizvođačke cijene iz istraživanja otkupa i prodaje računaju se na temelju prikupljenih podataka o količini i vrijednosti poljoprivrednih proizvoda.

 

Subvencije i ostali novčani poticaji koje proizvođači dobiju kao naknadu za isporučene proizvode nisu obuhvaćeni u vrijednost otkupa odnosno prodaje poljoprivrednih proizvoda. Vrijednost proizvoda ne sadržava porez na dodanu vrijednost (PDV).

 

Svrha istraživanja jest prikupljanje podataka o prosječnim proizvođačkim cijenama poljoprivrednih proizvoda koji služe za izračun indeksa cijena poljoprivrednih proizvoda (outputa).

 

Podaci za indekse cijena dobara i usluga utrošenih u poljoprivredu (input) dobivaju se iz redovitih istraživanja Državnog zavoda za statistiku, administrativnih podataka iz Ministarstva poljoprivrede te ostalih administrativnih izvora.

 

Istraživanja koja neposredno provodi Državni zavod za statistiku temelje se na Zakonu o službenoj statistici (NN, br. 25/20.).

 

Bazna godina za izračun indeksa cijena jest 2015., a promjena bazne godine je svakih pet godina.

 

Indeksi od 2005.- 2012. preračunani su na bazu 2010. te su usporedivi. Pri preračunu indeksa cijena poljoprivrednih proizvoda (output) primijenili smo novu ponderacijsku strukturu jer smo unapređujući prikupljanje podataka do 2010. imali detaljnije podatke.

 

Indekse cijena dobara i usluga utrošenih u poljoprivredu (input) preračunali smo preko indeksa koristeći 2010. kao baznu godinu.

 

Struktura tromjesečnih pondera za poljoprivredne proizvode (biljne i stočarske) različiti su ovisno o tržišnosti pojedinog proizvoda, a izračunana je na temelju udjela pojedinih proizvoda u otkupu i prodaji poljoprivrednih proizvoda i na temelju vrijednosti poljoprivredne proizvodnje iz ekonomskih računa u poljoprivredi.

 

Za pondere dobara i usluga utrošenih u poljoprivredi korištena je samo vrijednost međufazne potrošnje iz ekonomskih računa u poljoprivredi s jednakim tromjesečnim udjelima u skladu sa zajedničkom Eurostatovom metodologijom, što znači da se ne primjenjuje sezonski utjecaj.

 

Struktura pondera revidira se svake pete godine, a za izračun indeksa cijena primjenjuje se Laspeyresova formula.

 

Obuhvat

 

Prosječne proizvođačke cijene poljoprivrednih proizvoda prikupljaju se na temelju tromjesečnih istraživanja o prodaji i otkupu poljoprivrednih proizvoda, čije izvještajne jedinice čine pravne osobe i njihovi dijelovi te obrtnici razvrstani u područje A Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo – odjeljak 01 (osim skupine 01.7 Lov, stupičarenje i usluge povezane s njima) te ostale pravne osobe i obrtnici koji proizvode ili otkupljuju poljoprivredne proizvode, a razvrstani su u druge djelatnosti prema NKD-u 2007. Uključene su pravne osobe s 10 i više zaposlenih te obrtnici s 5 i više zaposlenih.

 

Izvještajne jedinice neposredno ispunjavaju podatke na e-obrascu PO-31a/Q i PO-31b/Q, koji se nalazi na internetskim stranicama Državnog zavoda za statistiku wwwi.dzs.hr.

 

Cijene dobara utrošenih u poljoprivrednu proizvodnju dobivaju se iz ostalih istraživanja Državnog zavoda za statistiku, administrativnih podataka iz Ministarstva poljoprivrede te ostalih administrativnih izvora.

 

Indeksi cijena u poljoprivredi računaju se na razini Republike Hrvatske.

 

 

Definicije

 

Otkup od obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava obuhvaća poljoprivredne proizvode neposredno otkupljene ili preuzete od obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava za preradu ili daljnju prodaju.

 

Prodaja poljoprivrednih proizvoda obuhvaća prodaju proizvoda iz vlastite proizvodnje pravnih osoba i njihovih dijelova te obrtnika.

 

Prosječne proizvođačke cijene jesu cijene po kojima proizvođač prodaje svoje proizvode u kojima su uključeni porezi (osim PDV-a), a subvencije su isključene.

 

Indeksi cijena u poljoprivredi obuhvaćaju cijene poljoprivrednih proizvoda i cijene dobara i usluga utrošenih u poljoprivredi.

 

Indeksi cijena poljoprivrednih proizvoda uključuju cijene biljnih i stočnih proizvoda (stoke, peradi i stočnih proizvoda).

 

Indeksi cijena utrošenih dobara i usluga u poljoprivredi uključuju cijene dobara i usluga za tekuću uporabu u poljoprivrednoj proizvodnji i indekse cijena dobara i usluga koje pridonose investicijama u poljoprivredi.

 

Dobra su svi proizvodi osim usluga.

 

Usluge čine održavanje opreme (strojeva i materijala), poljoprivrednih zgrada i ostale usluge.

 

 

Kratice

 

Eurostat – Statistički ured Europske unije