Bruto domaći proizvod (BDP) jedan je od ključnih pokazatelja ekonomskog stanja neke države i njezina rasta, a važan je i u donošenju ekonomskih politika. Obračunava se prema tri metode ꟷ proizvodnoj, rashodnoj i dohodovnoj, a prema rashodnoj metodi BDP se dobiva kao izračun zbroja potrošnje kućanstava, potrošnje NPUSK (neprofitne ustanove koje služe kućanstvima), investicija, potrošnje države, promjene zaliha te neto izvoza.

Od 2021. uočava se kontinuirani trend realnog rasta BDP-a, a prema preliminarnim podacima, u 2023. u odnosu na 2022. realan rast BDP-a iznosio je 3,3%, što je u odnosu na prethodnu godinu nominalno više za 15,4%.

BDP po stanovniku jest omjer BDP-a (koji predstavlja veličinu gospodarstva neke zemlje) i broja stanovnika, a izračunava se radi što objektivnije usporedbe veličine gospodarstva s onima drugih zemalja. Od 2021. prisutan je kontinuirani trend rasta BDP-a po stanovniku, koji je u 2023. iznosio 20 239 eura, što je u odnosu na 2022. više za 15,4%.

Sve komponente rashodne metode obračuna BDP-a od 2021. pokazuju kontinuirani trend nominalnog rasta, osim uvoza roba i usluga. Promatrano prema pojedinačnim komponentama, potrošnja kućanstava još uvijek čini najveći postotak od ukupnog BDP-a, koji je u 2023. iznosio 56,1%, a zatim slijedi kategorija Uvoz robe i usluga, koja je u 2023. činila 54,8% od ukupnog BDP-a.

← Prethodno     Sljedeće →