Siromaštvo se definira kao nedostatak sredstava nužnih za podmirivanje osnovnih životnih potreba i jedan je od najvećih izazova s kojima se suočava društvo. Upravo redovito praćenje osnovnih statističkih pokazatelja siromaštva može dati uvid u dublje razumijevanje uzroka i posljedica ovoga višedimenzionalnog problema te pružati osnovu za razvoj učinkovitih politika koje tu pojavu mogu smanjiti i unaprijediti kvalitetu života najranjivijih društvenih skupina.

Stopa rizika od siromaštva osnovni je pokazatelj siromaštva; ona ne pokazuje koliko je osoba uistinu siromašno, nego koliko njih ima dohodak ispod praga rizika od siromaštva. U 2023. iznosila je 19,3%, što je za 1,3 postotna boda više u odnosu na 2022.

Stopa rizika od siromaštva prema najčešćem statusu u aktivnosti izračunana je za osobe u dobi od 18 i više godina prema onom statusu u kojem je osoba provela najmanje sedam mjeseci u referentnom razdoblju. Očekivano su samozaposlenici i zaposlenici imali nižu stopu rizika od siromaštva u odnosu na nezaposlene, umirovljenike i ostale neaktivne osobe.

Prag rizika od siromaštva u 2023. za jednočlano kućanstvo iznosio je 5 924 eura na godinu i u odnosu na 2022. povećao se za 668 eura, dok je za kućanstvo s dvije odrasle osobe i dvoje djece iznosio 12 440 eura, što je na godinu za 1 403 eura više od iznosa tog praga u 2022.

← Prethodno     Sljedeće →